Roditeljstvo je predivno putovanje ispunjeno radosti, ljubavi i naravno (povremenih) neprospavanih noći. Svaki roditelj želi vidjeti svoju bebu kako mirno spava, ali to nije lako postići. Znam koliko razdoblja regresije spavanja mogu biti izazovna za vas i vašu bebu, stoga vam ovim blogom želim pomoći prebroditi te poteškoće. Nastavite čitati i otkrijte sve što trebate znati o regresiji spavanja kod beba.
Što je regresija spavanja?
Regresija spavanja (eng. sleep regression) kod beba je nagla promjena u njihovom obrascu spavanja, odnosno period tijekom kojeg se njihov san naglo mijenja i pogoršava. Na primjer, beba koja inače dobro spava odjednom se opire spavanju ili se počinje buditi uznemirena usred noći. Najčešći simptomi regresije spavanja su česta noćna buđenja, poteškoće u uspavljivanju i promjene u dužini ili kvaliteti sna.
Ovakvo ponašanje povezano je sa skokovima u razvoju i obično se pojavljuje tijekom ključnih faza poput razvoja novih vještina, separacijske anksioznosti, nicanja zubića i slično. U tom periodu beba zapravo razvojno napreduje pa se zato se može reći da su regresije spavanja znak razvojne progresije.
Koliko traje regresija spavanja?
Trajanje varira od djeteta do djeteta, no uobičajeno trajanje regresije spavanja kod beba je od dva do šest tjedana. Ako se pridržavate rasporeda spavanja primjerenog bebinoj dobi i fokusirate na vještine samostalnog uspavljivanja, regresije spavanja obično prođu nakon tjedan ili dva. Međutim, nedosljednost ili nepridržavanje zdravih navika spavanja može produžiti vašu borbu s regresijom spavanja.
Ne zaboravite da je ovo normalna i prolazna faza! Ako ste dosljedni u rutini, problemi sa spavanjem trebali bi biti kratkotrajni. Uz pravilan pristup i puno strpljenja vaša će se beba prilagoditi novom ritmu spavanja i razvit će nove, zrelije obrasce spavanja.
Kada se javlja regresija spavanja kod beba?
Regresija spavanja kod beba može se javiti u različitim razdobljima tijekom njihovog razvoja, a najčešće je to oko 4., 8. i 18. mjeseca i 2 godine života.
Prva regresija spavanja (oko četvrtog mjeseca života)
Oko četvrtog mjeseca bebinog života često se javlja prva regresija spavanja koja je jedan od ključnih trenutaka u njenom razvoju. U ovom razdoblju bebin san sazrijeva te ona počinje spavati u fazama i ciklusima, slično kao odrasli. Beba će se početi buditi između svakog ciklusa sna, umjesto da samostalno spaja cikluse kao što je to radila prije. Spavanje je sada postalo vrlo svjesna aktivnost za bebu i trebat će joj vremena da nauči samu sebe uspavati i ponovno smiriti.
Ako se beba oslanja na pomoć roditelja pri uspavljivanju, poput dojenja, ljuljanja ili tapšanja, tražit će to i kad se probudi između ciklusa sna. Ako beba ima samo jednu asocijaciju na spavanje to će joj biti potrebno prilikom svakog buđenja te je veća vjerojatnost da se česta buđenja nastave i nakon regresije. Zato je važno podržati bebinu neovisnost u procesu uspavljivanja tako da koristite više načina za smirivanje i uspavljivanje. Nažalost, ova regresija neće nestati dok se beba ne nauči samostalno uspavati.
Druga regresija spavanja (između osmog i desetog mjeseca)
Kako beba raste, tako njene emocije postaju sve kompleksnije. Između 6. i 8. mjeseca života ona počinje razvijati koncept stalnosti objekta te razumije da predmet ili osoba i dalje postoje čak i kada su izvan njenog vidokruga. Zbog toga se kod beba može javiti strah od odvajanja (tzv. separacijska anksioznost). U ovoj fazi možete očekivati da će beba pokazivati otpor kada odlazite i nastojat će vas zadržati u blizini. Način i intenzitet tog otpora ovise o bebinom temperamentu te se mogu razlikovati.
Ako primjetite da beba intenzivno plače ili je jako privržena, u rutinu odlaska na spavanje možete uključiti dodatno maženje i poljupce. Neka vrijeme za spavanje bude što je moguće normalnije jer je dosljednost ono što joj u konačnici donosi najviše utjehe. Ako vaša beba ima intenzivnu reakciju kad je stavite u krevet ili krevetić, proces odvajanja možete olakšati prikrivanjem svojeg lica dlanovima pri čemu “odlazite” na samo nekoliko sekundi, a zatim se ponovno pojavljujete kako bi je nasmijali.
Treća regresija spavanja (oko godine i pol)
Između 14. i 18. mjeseca starosti bebe često prelaze s dva dnevna spavanja na jedno što može uzrokovati premorenost jer se tek privikavaju na dulje vrijeme budnosti. Bebe tada također doživljavaju značajan napredak u verbalnim sposobnostima i počinju ispitivati granice samostalnosti. Odbijanje spavanja i istraživanje novih ideja prije spavanja postaju dio njihovog svakodnevnog iskustva.
Četvrta regresija spavanja (oko druge godine života)
Oko druge godine života mala djeca postaju svjesnija svoje okoline, a njihove novostečene vještine i povećana znatiželja potiču ih da istražuju svijet oko sebe i testiraju granice. Odlazak u vrtić, odvikavanje od pelena, dolazak prinove u obitelj i slične životne prekretnice isto mogu uzrokovati privremeni poremećaj obrazaca spavanja kod male djece.
Da biste pomogli svojem djetetu tijekom ove regresije spavanja, možete mu pružiti jednostavne izbore i postaviti zdrave granice. Također, uspostavite prikladan raspored spavanja koji odgovara djetetovoj dobi kako biste spriječili premorenost i potaknuli dnevno spavanje, čak i ako mu je teško spavati. Ako dijete propusti dnevno spavanje, pokušajte pomaknuti vrijeme noćnog spavanja na ranije.
Kako se nositi s regresijom spavanja?
Uz uspostavljanje umirujuće rutine spavanja, poticanje zdravih navika spavanja i stvaranje sigurnog okruženja, evo još nekoliko konkretnih savjeta koji vam mogu pomoći da lakše prebrodite regresiju spavanja vaše bebe:
- Prilagodite dnevna spavanja
Kako se bebe razvijaju, tako se razvijaju i njihove potrebe za snom. Budući da pogrešan broj dnevnih sapvanja može uzrokovati probleme sa spavanjem, važno je pronaći optimalnu količinu dnevnih spavanja koji će bebi pomoći da noću lakše zaspi.
- Budite dosljedni jer dosljednost bebi pruža sigurnost
Pridržavajte se uobičajene večernje rutine kako biste bebi signalizirali da se približava vrijeme za spavanje. Rutina prije spavanja bebi pruža osjećaj sigurnosti te može uvelike olakšati proces uspavljivanja, a savjetuje se postupno uvođenje nakon trećeg mjeseca života.
- Planirajte aktivno vrijeme budnosti
Bebi treba aktivno vrijeme budnosti. Ispunite njene prozore budnosti aktivnostima koje joj omogućuju da koristi svoj mozak i tijelo. Fizička i mentalna aktivnost tijekom dana pomoći će bebi da bolje spava tijekom noći.
- Budite strpljivi
Važno je prihvatiti da regresija spavanja nije znak neuspjeha roditelja ili bebe, već prirodan dio razvoja. Strpljivost će vam pomoći da se suočite s izazovima i prilagodite promjenama u bebinom ponašanju tijekom ovog privremenog razdoblja. Strpljenje također obuhvaća razumijevanje da svaka beba ima svoj jedinstveni ritam i vlastiti način nošenja s promjenama. Pružanje nježnosti, sigurnosti i podrške u ovom razdoblju pomoći će vašoj bebi da se lakše nosi s regresijom spavanja.
- Razmislite o savjetovanju sa stručnjakom
Mnogi od izazova sa spavanjem mogu se riješiti uz malo dodatnog znanja, ali i puno dosljednosti, strpljenja i vremena. Zato sam kreirala program savjetovanja o spavanju djece koji se temelji na personaliziranom pristupu. Zajedno detaljno analiziramo vašu situaciju kako bismo pronašli specifičan uzrok problema i uspješno ga riješili. Ovdje sam da pružim podršku vama i vašoj bebi na putu prema zdravijem i mirnijem snu. Slobodno mi se javite da dogovorimo termin za savjetovanje i poboljšamo vaše navike spavanja.