Kroz vlastito iskustvo, shvatila sam da zdrave navike spavanja ne koriste samo meni, već  poboljšavaju i moju sposobnost brige za dijete. Mi mame smo često zauzete brinući se za svoju djecu pa ponekad zaboravimo posvetiti tu istu vrstu brige i pažnje same sebi. Zato ću u ovom blogu objasniti važnost higijene sna za roditelje i ponuditi vam praktične savjete kako biste poboljšali kvalitetu svog sna.

 

Zašto je higijena sna važna ne samo za bebu nego i za roditelje? 

 

Iako je prirodno da roditelji stavljaju dobrobit svoje djece na prvo mjesto, zanemarivanje vlastitih potreba za spavanjem može negativno utjecati na njihovo fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Ako se roditelji brinu o svojoj higijeni sna, to rezultira boljim raspoloženjem, povećanjem energije i boljim općim blagostanjem. Kada su oni odmorni, spremniji su se nositi sa zahtjevima roditeljstva, prisutniji su i više emocionalno dostupni svojoj djeci. Osim toga, kvalitetan san ima mnoge zdravstvene prednosti pa prioritiziranjem higijene sna roditelji mogu sačuvati svoje zdravlje. Demonstrirajući dobre navike spavanja, roditelji također usađuju važnost kvalitetnog sna svojoj djeci. Kada djeca vide svoje roditelje da prioritiziraju san, razumiju vrijednost odmora i postavljaju pozitivan primjer za cijelu obitelj.

 

Kako se osjećati odmornije?

 

Čak i ako rutina spavanja vašeg djeteta ostavlja osjećaj iscrpljenosti, postoje strategije koje možete primijeniti kako biste se osjećali manje umorno i osvježeno:


  • Uspostavite rutinu

Kada je u pitanju higijena sna za odrasle, dosljednost je najvažnija – kao i kod djece. Uspostavite rutinu spavanja za sebe. Ona može uključivati umirujuće aktivnosti poput čitanja, laganih istezanja ili vježbi svjesnosti, a sve kako biste signalizirali tijelu da je vrijeme za opuštanje i san. Također pokušajte ići u krevet i ustajati svaki dan u isto vrijeme.


  • Potražite podršku

Nemojte oklijevati tražiti pomoć od partnera, članova obitelji ili prijatelja. Bilo da dijelite brigo o djetetu noću s partnerom ili organizirate da netko paziti na vašu bebu dok vi nadoknađujete san, takvi su oblici podrške vrlo važni za očuvanje vašeg blagostanja. Ako je moguće, pokušajte ponekad prepustiti partneru brigu oko djeteta po noći i odspavajte u drugoj prostoriji.


  • Legnite u isto vrijeme kada i Vaše dijete


Mnoga djeca prva 3-4 sata spavaju bez buđenja, a ostatak noći se često bude. 

Ako krenete na spavanje sat ili dva nakon djeteta, to znači da će ono vrlo brzo prekinuti Vaš duboki san koji je važan za funkcioniranje cijelog imunološkog sustava. Kada se takav scenarij ponavlja iz večeri u večer, dolazi do sagorijevanja te posljedica na Vaše psihičko i fizičko zdravlje.

 

Pokušajte leći odmah kada dijete zaspi, a obaveze odgodite za ujutro dok još dijete spava. Na taj način će vaši ciklusi sna biti će usklađeniji, a duboki san roditelja neće biti isprekidan. Biti ćete odmorniji i spremniji za nove izazove.

  • Hranite vaše tijelo

Uravnotežena prehrana može imati značajnu ulogu u promicanju boljeg sna. Ciljajte na to da svoje tijelo opskrbite hranjivim namirnicama i ostanite hidrirani kako biste podržali svoje opće blagostanje. Također izbjegavajte kofein i nikotin jer su to stimulansi koji ometaju san. 


  • Budite nježni prema sebi

Priznajte si da je u redu osjećati se umorno i preplavljeno. Ne stavljajte prevelik pritisak na sebe. Ako vas prati krivnja ili se ponekad osjećate kao da niste dobar roditelj, to ne znači da radite nešto krivo. To znači da vam je stalo. Ako želite zaroniti dublje u sebe, istražiti zbog čega vam se često javlja osjećaj krivnje i kako se osloboditi – psihoterapija vam u tome može pomoći.


  • Koristite spavaću sobu samo za spavanje i intimnost  

Nemojte jesti ili koristiti prijenosna računala, mobitele ili tablete u krevetu. Plava svjetlost koju emitiraju ekrani može poremetiti Vaš prirodni ciklus spavanja i buđenja, što može otežati uspavljivanje i uzrokovati česta buđenja. Plava svjetlost oponaša prirodnu svjetlost dnevnog svjetla te može ometati proizvodnju melatonina, hormona koji pomaže u reguliranju ciklusa spavanja i buđenja. Korištenje ekrana kao dijela rutine prije spavanja može poremetiti prirodne signale za spavanje i otežati povezivanje određenih aktivnosti sa snom.

Pobrinite se da vaša spavaća soba bude mračna, tiha i hladna.   Ako spavaću sobu koristite samo za spavanje, povezivat ćete je ​​samo sa spavanjem, a ne s raznim aktivnostima ili stresom.

 

Zapamtite! Za usvajanje zdravih navika spavanja potrebna je predanost, dosljednost i vrijeme. To je proces. Ako želite podršku na vašem putu prema mirnijem snu, možete mi se javiti da dogovorimo termin savjetovanja

 .